Przygotowanie i nakładanie gładzi gipsowej

nakladanie-gladzi-gipsowychWykonawcy używając gładzi gipsowej cenią jej urabialność (przygotowanie mieszanki), łatwość aplikacji na ścianę i jakość (łatwość) szlifowania powierzchni, na której masę szpachlową położono.

Klient finalny zwraca uwagę przede wszystkim na efekt końcowy. Czy ściana jest gładka, czy nie widać pod światło nierówności i cieni, a także, czy powierzchnia jest odpowiednio twarda – odporna na uderzenia.

Aby Klient finalny i wykonawca byli zadowoleni z efektu pracy, należy prawidłowo przygotować i nakładać gładź gipsową. Jak to zrobić?

Aby „wygodnie” z gładzią się pracowało należy:

  • Wybrać sposób nakładania gładzi – ręczny lub mechaniczny.
  • Przygotować narzędzia, takie jak: paca stalowa, paca tynkarska tak zwane pióro, poziomnice, wiertarka z mieszalnikiem, kastra do mieszkania gipsu (jeśli gładź nakładamy ręcznie) lub agregat do nakładania gładzi gipsowej (jeśli gładź nakładamy maszynowo).
  • Przygotować podłoże. Należy usunąć stare powłoki malarskie oraz luźne fragmenty tynku. Wszystkie większe ubytki w ścianach i na suficie trzeba uzupełnić gipsem szpachlowym NIDA Start, znajdującym się w ofercie Siniat (dawniej Lafarge Gips).
  • Dobrać proporcję gipsu do wody.W innym wypadku masa źle rozprowadza się na podłożu. Dla przykładu w wypadku gładzi w proszku NIDA Gładka to 0,4 l wody na 1 kg produktu – aplikacja ręczna i 0,45 l wody na 1 kg produktu – aplikacja mechaniczna. Wszystkie mieszanki gipsowe mieszamy wolno obrotowymi mieszadłami mechanicznymi unikając napowietrzenia gipsu szpachlowego. Wybierając gotową masę NIDA PRO nie musimy się o nic martwić, bo mieszankę przygotował dla nas już producent.
  • Doprowadzić masę do właściwej konsystencji. Zbyt wodnista może spływać ze ściany, a w rozrobionej zbyt małą ilością wody powstaną grudki.
  • Zagruntować powierzchnię. Preparat gruntujący nakładamy na powierzchnię ścian i sufitów za pomocą pędzla lub wałka malarskiego. Aplikacja gruntu pod gładź gipsową ma na celu ujednolicenie powierzchni pod względem jej chłonności oraz pozbycie się kurzu i pyłu.
  • Po wyschnięciu gruntu przechodzimy do kolejnego etapu pracy – nakładania gładzi NIDA Gładka. Przypominamy, że zrobić to można na dwa sposoby: ręcznie i mechanicznie.

Ręczne nakładanie na powierzchnię ścian i sufitów odbywa się za pomocą pacy metalowej. Grubość jednorazowej warstwy gładzi gipsowej nie może przekroczyć 1 mm. Po wyschnięciu wygładzamy powierzchnię za pomocą narzędzia do szlifowania z siateczką ścierną.

Nakładanie mechaniczne odbywa się przy użyciu agregatu natryskowego. Stajemy w odległości około 1 metra od ściany, na którą metodą natrysku będziemy nakładali gładź gipsową. Nakierowujemy dyszę lancy na ścianę i odkręcamy zawór zamykający wypływ mieszanki gipsowej. Szerokość nakładanej jednorazowo warstwy wynosi około 1 m. Jednostajnym ruchem w górę i w dół nakładamy pionowo pasy gładzi gipsowej, a następnie rozprowadzamy ją pasami poziomymi. Grubość nie może przekroczyć 1 mm.

Identyczną czynność wykonujemy nakładając gładź gipsową na sufity. Naprzemienne natryskiwanie gładzi wzdłuż i w poprzek pozwoli na precyzyjne pokrycie całej powierzchni sufitu. Po natryśnięciu gładzi na powierzchnię wygładzamy ją za pomocą pacy metalowej. Równomierne rozprowadzenie gładzi pozwoli na otrzymanie idealnie gładkiej powierzchni ścian i sufitów.

Na powierzchnie pokryte masą gipsową można aplikować dowolne materiały wykończeniowe:

  • Farby
  • Tapety
  • Inne materiały dekoracyjne np. tynki japońskie i masy dekoracyjne.

Ciekawostka! W masie gipsowej rozrobionej z proszku w czasie procesu wiązania następuje zmiana struktury gipsu, a w masie gotowej zachodzi proces oddawania wody (wysychanie).

W pomieszczeniu powinny panować określone warunki. Temperatura podłoża i otoczenia od +5°C do+25°C. W wypadku obu gładzi rozrobioną masę należy położyć na ścianie w ciągu 60 min.

Zapraszamy na 8 minut praktycznych porad. Obejrzyj film o przygotowaniu i nakładaniu gładzi.